27 Şubat 2020      578 Okuma      , ,

İŞÇİMATİK, Türkiye’nin en iyi ve tek hesaplama platformudur. İşçilerin hayatını kolaylaştırmak için oluşturduğumuz bu platform sayesinde, günlük hayatınızda ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplamaları kolayca yapabilirsiniz. Her zaman elinizin altında olan bu uygulama aracılığı ile tüm hesaplamaları zahmetsizce ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Uygulamamız, ne kadar kıdem tazminatı alacağınızı da kolayca hesaplayabilmenize olanak sağlar. Bu sayede, iş yerinizden ayrılırken eksik ödeme alıp almadığınızı kontrol edebilir, hakkınızı arayabilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır?

Uygulamamızı kullanarak kıdem tazminatı hesaplamak için tek yapmanız gereken, İŞÇİMATİK uygulamamızı cep telefonunuza ücretsiz olarak indirmektir. Play Store ya da App Store mağazalarını kullanarak “İŞÇİMATİK” araması yaparsanız, uygulamamız hemen karşınıza çıkacaktır. Uygulamayı indirdiğinizde ise hiçbir kişisel bilgiye ya da  şifreye gerek olmadan, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Üyelik olmadan kullanabileceğiniz uygulamamızdan, saniyeler içinde ne kadar kıdem tazminatı alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama için sizden istenen bilgiler şunlar olacaktır;

  • İşe başlama tarihiniz
  • İşten ayrılma tarihiniz
  • Aylık aldığınız brüt maaş tutarınız
  • Aylık aldığınız yemek ve ulaşım ücretiniz
  • Yıllık aldığınız brüt ikramiye tutarınız

Yukarıdaki bilgileri girdiğinizde, hesaplamanızın sonucu anında gösterilecektir. Yapılan hesaplamalarda, güncel veriler kullanılır. Bu hesaplama sonucunda kaç gün için kıdem tazminatı alacağınızı, kıdem tazminatına esas ücretinizi, alacağınız brüt kıdem tazminatı tutarını, ne kadar damga vergisi kesintisi yapılacağını ve elinize net olarak ne kadar kıdem tazminatı geçeceğini görebilirsiniz.

Kıdem tazimatı hesaplama için girmiş olduğunuz bilgiler kesinlikle kaydedilmez ve üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Bu sayede güvenli bir şekilde hesaplamanızı yapabilirsiniz. İş yerinizden aldığınız rakamla asıl almanız gereken tutarı, bu hesaplama aracını kullanarak karşılaştırabilirsiniz.

Kıdem tazimatı alma şartları nelerdir?

Kıdem tazminatı almak için son iş yerinizde en az bir yıl çalışmış olmanız gerekir. Çalışmış olduğunuz süreye bağlı olarak tazminat alacağınız tutar farklılık gösterir. Bir yılı aştığınız her yıl için, aylık aldığınız brüt maaş tutarı kadar kıdem tazminatı ödenir. Ancak bu hesaplamaya, yukarıda da açıkça gördüğünüz gibi yemek ve ulaşım gideri ve ikramiye gibi düzenli olarak almış olduğunuz ödemeler de dahil edilir. Bu hesaplamaları tek tek yaparak vakit kaybetmek yerine İŞÇİMATİK uygulamamızı edinerek, kolayca hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Alacağınız kıdem tazminatından yapılacak olan tek kesinti, damga vergisi kesintisidir. Yemek, ikramiye ve ulaşım giderlerinin hesaplamaya dahil edilmesi için bu giderlerin maaş bordronuza yansıtılması gerekir. Bu nedenle adınıza yatırılan aylık sigorta primlerini takip etmeniz çok önemlidir. Almış olduğunuz bu düzenli ödemelerin mutlaka maaş bordronuza yansıtıldığından emin olmalısınız. Aksi takdirde kıdem tazminatı hesaplama, yalnızca aylık maaşınız üzerinden yapılacaktır.

Kıdem tazminatını emekli olmak için işten ayrılan kişiler, askere gitmek nedeniyle işten ayrılan kişiler, evlilik nedeniyle işinden ayrılanlar, işyerinde yaşanan ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmayan haller nedeniyle işinden ayrılanlar, işinden kovulanlar, sağlık sebepleri ile işinden ayrılmak zorunda kalanlar alabilirler. Kıdem tazminatı almaya hak kazanan kişiler kanunda açıkça belirtilmiştir. Bu şartların dışında olanlar ya da kendi isteğiyle işinden istifa eden kişiler, son iş yerlerinde bir yıldan fazla çalışmış olsalar bile kıdem tazminatı almaya hak kazanamazlar.

Mevzuatla ilgili işinize yarayacak önemli bilgileri de uygulamamızın sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz. Bu sayede kıdem tazminatını almayı hak edip etmediğinizi, hangi hallerde bu tazminatı alabileceğinizi ve hangi şartların geçerli olduğunu da detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Daha Önce İşçiMatik Uygulamasını Kullanmadınız mı?

Hemen Uygulamamızı İndirin!

Google Play Apple Store