05 Mart 2020      982 Okuma      , , , ,

İşsizlik maaşı, sigortalı olarak çalışan kişilere, yasalarda belirtilen şartları taşımaları halinde ve işsiz kalmaları durumunda, devlet tarafından verilen ödenek olarak tanımlanır. İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için kanunda belirtilen şartlara uygun olmanız gerekir. Eğer bu şartları taşıyorsanız, 10 aya kadar işsizlik maaşı almanız mümkündür. Bu sayede yeni bir iş bulana kadar hayatınızı devam ettirebilirsiniz ve geçim sıkıntısı yaşamak zorunda kalmazsınız. İşçilerin en çok merak ettikleri soru ise “işsizlik maaşı alabilir miyim? sorusudur. İŞÇİMATİK olarak bu soruyu sizler için en kolay ve en kısa şekilde cevaplıyoruz. Kanunda yer alan şartları bilmenize gerek olmadan, yalnızca birkaç adımda işsizlik maaşı alıp alamayacağınızı hemen öğrenebilirsiniz. İşte detaylar…

İşsizlik maaşı alıp almayacağınızı kolayca öğrenin;

İŞÇİMATİK, Türkiye’nin en çok tercih edilen ve tek hesaplama yapan mobil uygulamasıdır. Uygulamamız sayesinde işsizlik maaşı alıp almaya uygun olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Üstelik kanunda yer alan hiçbir şartı bilmenize de gerek yoktur. Hatta ne kadar süre boyunca maaş alacağınızı da hemen hesaplayabilirsiniz. İşsizlik maaşını almak için uygun olup olmadığınızı ise aşağıdaki adımları kullanarak hemen öğrenebilirsiniz;

  • İlk olarak cep telefonunuza İŞÇİMATİK uygulamamızı indirin.
  • Uygulamamızı indirmek için App Store ya da Google Play mağazalarını kullanın. Karşınıza çıkan uygulamayı ücretsiz olarak, hemen cep telefonunuza yükleyin.
  • Giriş için hiçbir bilgi ya da şifre girmenize gerek yoktur. Ayrıca üye olmanıza da gerek bulunmaz. Uygulamamızı yükledikten sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Uygulamayı açtıktan sonra “işsizlik maaşı alabilir miyim” bölümüne tıklayın.
  • Karşınıza açılan sorulara eksiksiz olarak cevap verin.
  • Son 4 aydır yani 120 gündür kesintisiz olarak çalıştınız mı sorusuna evet ya da hayır şeklinde cevap verin ve son üç yıl içinde yani 1080 gündür, kaç gün sigortalı olarak çalıştığınızı yazın. Eğer kaç gün sigortalı olduğunuz hakkında bilginiz yoksa, bu bilgiyi E-Devlet’ten hizmet dökümü belgenizden hemen öğrenebilirsiniz. Ardından son üç yıl içinde kaç gün sigortanızın olduğunu rakamsal olarak yazın.
  • Son olarak “hesapla” kısmına tıklayın.

Hesaplamanın soncunda, bugün işsiz kalmanız durumunda kaç ay boyunca işsizlik ödeneği alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Örneğin; ilk soruya evet cevabını veren ve son 3 yıl içinde 1000 gün primi yatan bir işçinin hesaplama yapması durumunda, çıkacak olan sonuç 240 gün yani 8 ay boyunca işsizlik ödeneği alabileceğidir.

Görüldüğü gibi işsizlik maaşı alıp alamayacağınızı hesaplamak oldukça kolaydır. Uygulamamızı hemen cep telefonunuza indirerek, saniyeler içinde bu hesaplamayı yapabilir ve kaç ay boyuna işsizlik maaşı alacağınızı hemen öğrenebilirsiniz. Bu sayede planlamanızı da doğru olarak yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl ve hangi şartlarda verilir?

İşsizlik maaşını alabilmeniz için kendi isteğiniz ya da kusurunuz dışında işsiz kalmanız, sözleşmenizin feshinden önceki son 120 gün içinde sigorta priminizin ödenmiş olması, sigorta primlerinizin son üç yıl içinde en az 600 gün ödenmiş olması ve işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapmanız gerekir.

İşsizlik maaşını alabilmeniz için mutlaka yazılı olarak ya da elektronik ortamdan başvuru yapmış olmanız gerekir. İŞKUR’dan alacağınız bu ödeneğin verilmesi için işsiz kaldığınızı ve çalışmaya hazır olduğunuzu beyan etmek zorundasınız. İşsizlik maaşı ödeneği başvuru formunu doldurduktan sonra hemen incelemeler yapılır ve gerekli aylık bağlanır. İşsizlik ödeneğini, son üç yıl içinde adınıza yatan sigorta primine bağlı olarak belirlenen süre boyunca alabilirsiniz. Ayrıca işsizlik ödeneği ile birlikte genel sağlık sigortasından, yeni bir iş bulma hizmetinden, meslek geliştirme, edindirme ve yerleştirme eğitimlerinden de faydalanabilirsiniz.

Sizler de işsizlik maaşı alıp almayacağınızı merak ediyorsanız, hemen uygulamamızı cep telefonunuza indirin ve kullanmaya başlayın. Hesaplamalarınızı ve planlamanızı doğru şekilde yaparak, kazançlı çıkın.

Daha Önce İşçiMatik Uygulamasını Kullanmadınız mı?

Hemen Uygulamamızı İndirin!

Google Play Apple Store