Sosyal Güvenlik Mevzuatında, çalışanlar için birçok hesaplama bulunuyor. Borçlanmalardan kıdem tazminatına, işsizlik maaşından ihbar tazminatına kadar çok sayıda hesaplamayı yapabilmek için çok sayıda mevzuat bilmeniz gerekir. Bu hesaplamaların her biri farklı koşulları taşıyan kişiler için ve farklı şekilde yapılır. Bir işçi, işten ayrıldığında alacağı kıdem tazminatını hesaplayabilmek için çok sayıda kanunu bilmelidir. İŞÇİMATİK olarak sizlere bu hesaplamaları kolayca yapabilmenizi sağlamak amacıyla kurulduk. Uygulamamız sayesinde binlerce sayfalık mevzuatı bilmenize gerek kalmadan, ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplamaları kolayca ve hızlı şekilde yapabilirsiniz.

İŞÇİMATİK hangi hizmetleri verir?

İŞÇİMATİK olarak kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, işsizlik maaşı alıp alamayacağınız, ne kadar işsizlik maaşı alabileceğiniz, yıllık izin süreniz, yıllık izin ücreti, fazla mesai ücreti, doğum borçlanması, asgari geçim indirimi gibi pek çok hesaplamayı kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlıyoruz. Ayrıca kıdem tazminatı alıp alamayacağınızı, işsizlik maaşı alıp alamayacağınızı, doğum borçlanması yapmak için uygun olup olmadığınızı da uygulamamız üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

İŞÇİMATİK, işçilerin hayatını kolaylaştırmak ve sahip olduğu yasal haklarını kolayca öğrenebilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir platformdur. Türkiye’nin tek ve en iyi hesaplama platformu olan uygulamamızda, 18 ayrı hesaplama aracı bulunur. Hesaplamalarınızı çok kısa bilgiler ile kolayca yapabilirsiniz.

İŞÇİMATİK nasıl indirilir?

İŞÇİMATİK uygulamamızı kullanmak için cep telefonlarınıza ücretsiz olarak indirmeniz yeterlidir. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyin;

 • Android cep telefonları için Google Play, İOS cep telefonları için de Apple Store mağazalarına girerek “İŞÇİMATİK” uygulamamızı aratın.
 • Uygulamanın üzerine tıklayarak, ücretiz olarak indirin.
 • Hiçbir bilgiye ve girişe ihtiyaç duymadan hemen uygulamayı kullanamaya başlayın.

İŞÇİMATİK uygulamamızın özellikleri nelerdir?

İŞÇİMATİK uygulaması sayesinde aşağıdaki avantajları elde edersiniz;

 • Uygulamamız tamamen ücretsizdir. Cep telefonunuza ücretsiz olarak indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Uygulamayı kullanabilmek için kimlik numarası ya da cep telefonu gibi bilgilere ihtiyaç duyulmaz. Hiçbir bilgi ya da belgeye gerek duymadan hesaplamalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Uygulamamızı kullanmak oldukça basittir. Kolay ara yüzü sayesinde istediğiniz hesaplamaya, kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Uygulamamız sayesinde kıdem tazminatına uygun olup olmadığınızı, doğum borçlanması yapabilecek şartları taşıyıp taşımadığınızı, ne kadar işsizlik maaşı alacağınızı da öğrenebilirsiniz.
 • Hesaplamalarınızı güvenli olarak yapabilirsiniz. Uygulamamızda ki hesaplamalar güncel rakamlar ve formüller kullanılarak yapılır. Bu nedenle güvenli ve en doğru hesaplamaları, uygulamamız sayesinde yapabilirsiniz.
 • Hesaplamalarınızı yapmak için saatlerce uğraşmak zorunda kalmazsınız. Her zaman elinizin altında olan uygulamamız sayesinde birkaç basit bilgi girerek, saniyeler içinde hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.
 • Uygulamamıza giriş oldukça kolaydır. Herhangi bir kimlik ya da şifre bilgisi istenmediği için her zaman elinizin altındadır ve hesaplama ekranına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman ve istediğiniz yerde uygulamamızı kolaylıkla kullanabilirsiniz. İnternete bağlı olmanıza gerek yoktur. Telefonunuzda internet olmasa bile hesaplamalarınızı yapabilir ve en güncel bilgiye, anında ulaşabilirsiniz.

İŞÇİMATİK uygulamasından hangi hesaplamaları yapabilirsiniz?

Mobil kullanıcıların ilk tercihi olan uygulamamız, oldukça geniş bilgi alt yapısına sahiptir. Çalışanların ihtiyaç duyacağı tüm hesaplamalar tek bir uygulamaya toplanmıştır. Bu hesaplamaları şöyle açıklayalım;

Kıdem tazminatı hesaplama;

Bu uygulama ile yalnızca işe başlama, işten ayrılma, aylık aldığınız brüt maaş, aylık aldığınız yemek ve ulaşım ücreti ve yıllık aldığınız brüt ikramiye tutarı bilgilerinizi girerek, ne kadar kıdem tazimatı alacağınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama soncunda elinize geçecek olan net kıdem tazminatı tutarını kolayca öğrenebilirsiniz.

İhbar tazminatı hesaplama;

İşe başlama tarihi, işte ayrılma tarihi ve aylık aldığınız brüt maaş bilgilerini girerek, hak kazandığınız ihbar tazminatı tutarını öğrenebilirsiniz. Hesaplama soncunda ihbar sürenizin kaç gün olduğunu, brüt tazminat ücretini ve kesilecek olan vergilerden sonra alacağınız net ihbar tazminatı tutarını öğrenebilirsiniz.

İşsizlik maaşı alabilir miyim?

Bu uygulama sayesinde, işsizlik maaşına hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz. Hesaplama ekranı açıldıktan sonra karşınıza çıkan sorulara cevap vermeniz halinde, saniyeler içinde işsizlik maaşı alıp almayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu hesaplama için son üç yıl içinde, adınıza ne kadar sigorta primi ödendiğini bilmeniz gerekir. Bu sayede kaç ay boyunca işsizlik maaşı alacağınızı hemen hesaplayabilirsiniz.

İşsizlik maaşım ne kadar olur?

Alacağınız işsizlik maaşı tutarını net olarak hesaplayabilmek için bu uygulamayı kullanmanız gerekir. İşsizlik maaşı alacağınız yıl, son üç yıl adınıza yatırılan prim gün sayısı ve son dört aylık aldığınız brüt ücret tutarı bilgilerini girdikten sonra kaç ay işsizlik maaşı alacağınız, günlük ödenecek tutar, aylık alacağınız brüt tutarı, damga vergisi kesintisi tutarını, aylık alacağınız net işsizlik maaşı tutarını ve toplam işsizlik maaşı süresi boyunca ne kadar alacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Ayrıca işsizlik maaşı alacağınız yıl için taban ve tavan olarak ödenecek olan işsizlik maaşı tutarını da bu ekran sayesinde öğrenebilirsiniz.

Yıllık izin hesaplama;

Bu hesaplama aracı ile bir yıl içinde ne kadar izin kullanmayı hak ettiğinizi hesaplayabilirsiniz. Bunun için çalışma türünü, doğum tarihinizi ve işe başlama tarihinizi girmeniz gerekir. Ardından iş yerinizdeki kıdem yılınızı, yeni kıdem yılına girmenize kalan süreyi ve almanız gereken izin süresini hemen öğrenebilirsiniz.

Yıllık izin ücreti hesaplama;

Kullanmadığınız yıllık izin süreleri için, yasal olarak işten ayrılırken ücretini talep etme hakkınız bulunur. Bu hakkınızın ne kadar olduğunu öğrenmek için bu hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Hesaplamayı yapabilmek için doğum tarihi, işe başlama tarihi, işten ayrılma tarihi, kullanılan izin süresi, hesaplama şekli ve son çalışılan ayın brüt ya da net maaşı bilgilerini girmeniz gerekir.

Bu hesaplamanın sonucunda kaç yıllık kıdeminizin olduğunu, kullanılmayan ücretli izin hakkınızın kaç gün olduğunu ve bu günler karşılığında alacağınız günlük ve toplam net tutarı hesaplayabilirsiniz.

Fazla mesai ücreti hesaplama;

Bir işçinin kanuni olarak bir haftada çalışması gereken yasal süre 45 saattir. İşçi ve işveren arasında yapılan sözleşmede aksi belirtilmediği sürece bu süre, kanunen 45 saat olarak uygulanır. 45 saatin üzerinde yaptığınız çalışmalar ise fazla çalışmaya girer. Bu durumda alacağınız fazla mesai ücretini de bu hesaplama aracı yardımı ile öğrenebilirsiniz. Bu hesaplamayı yapabilmek için aylık brüt maaş ve fazla mesai yaptığınız saat süresini girmeniz gerekir.

Bu bilgiler doğrultusunda alacağınız brüt fazla mesai tutarını hemen öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu ücreti almak yerine ne kadar süre serbest zaman kullanabileceğinizi de yine hesaplama aracımızı kullanarak öğrenebilirsiniz.

Doğum borçlanması yapabilir miyim?

Bu hesaplama aracı sayesinde, kaç çocuk için ne kadar doğum borçlanması yapabileceğinizi hemen hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamayı yapabilmek için kaç çocuğunuz olduğu, çocuklarınızın doğum tarihleri, işe giriş ve çıkış tarihleriniz gibi bilgiler istenir. İşe giriş ve çıkış tarihlerinizi bilmiyorsanız, e-devlet aracılığı ile hizmet dökümü belgenizi ücretsiz olarak görüntüleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu hesaplama sonucunda doğum borçlanması yapabileceğiniz tarihlerin aralığını öğrenebilirsiniz.

Asgari geçim indirimi hesaplama;

Asgari geçim indirimi, asgari ücret alarak çalışanların her ay maaşına eklenen bir ödenektir. Bu ödenek medeni duruma ve çocuk sayısına göre değişen tutarlarda ödenir ve her yıl güncellenir. Her ay alacağınız asgari geçim indirimi tutarını net olarak öğrenebilmek için bu hesaplama aracı kullanmanız gerekir. Bu hesaplamayı yapabilmek için yalnızca medeni durum, eşinizin çalışıp çalışmadığı ve çocuk sayısı bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Bunun sonucunda almanız gereken AGİ miktarını net olarak öğrenebilirsiniz.

Kıdem tazminatı alabilir miyim?

Kıdem tazminatı almayı hak edip etmediğinizi öğrenebilmek için de bu uygulamayı kullanmanız gerekir. Bu hesaplamaya yapabilmek için işe başlangıç tarihiniz, toplam ödenmiş prim gün sayınız ve şu anki çalıştığınız iş yerine başlangıç tarihiniz gibi bilgileri girmeniz gerekir.

Bu bilgileri yine e-devlet aracılığı ile alacağınız hizmet dökümü belgesinden edinebilirsiniz. İstenen bilgileri doldurduktan sonra kıdem tazminatı alıp alamayacağınız hemen kontrol edilir. Kıdem tazminatı alamıyorsanız nedenini ve ne zaman almaya hak kazanacağınızı bu uygulamadan öğrenebilirsiniz. Eğer kıdem tazminatı almaya hak kazandıysanız, ne kadar süre için alacağınızı da yine bu ekrandan öğrenebilirsiniz.

Maaş hesaplama;

Maaş hesaplama uygulaması ile istediğiniz yıl için ne kadar maaş almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Alacağının maaşı netten brüte ya da brütten nete olarak hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamayı yapabilmek için ücret tipini, medeni durumunuzu, eşinizin çalışıp çalışmadığını ve çocuk sayını girmeniz gerekir. Ek olarak, hesaplama yapacağınız aylar için ne kadar maaş aldığınızı da yazmalısınız. Ardından hesaplamanızı hemen yapabilir ve AGİ tutarı da dahil olmak üzere maaşınıza yapılan ek ödemeleri ve maaşınızdan yapılacak olan tüm kesintileri görebilirsiniz.

Askerlik borçlanması hesaplama;

Bu hesaplama aracına yalnızca başvuru tarihinizi ve borçlanma süresini yazarak, ne kadar borçlanma tutarı ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Beyan edilen aylık gelirinizi ve borçlanmanın alt ve üst limit tutarının ne kadar olduğunu, buradan kolayca öğrenebilirsiniz. Ne kadar ödemeniz gerektiğini görebilir ve bütçenizi bu doğrultuda ayarlayabilirsiniz.

Doğum borçlanması hesaplama;

Bu hesaplama aracı sayesinde ne kadar süre için doğum borçlanması yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Hesaplama için başvuru tarihinizi ve borçlanma sürenizi girmeniz gerekir. Hesaplama sonucunda alt limit ve üst limit olarak ne kadar borçlanma tutarı ödemeniz gerektiğini hemen öğrenebilirsiniz.

Doktora borçlanması hesaplama;

Bu borçlanma aracı sayesinde yine alt ve üst tutar olarak ne kadar borçlanma yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kanuni olarak yurt içinde ve yurt dışında yaptığınız doktora süreleri için borçlanma yapma hakkına sahipsiniz. Bu sürenin ne kadar olduğunu ve başvuru tarihinizi girerek, hesaplamanızı kolayca yapabilir ve borçlanma için cebinizden ne kadar çıkacağını öğrenebilirsiniz.

Stajyer avukatlık borçlanması hesaplama;

Kanunlara göre avukatlık için stajyerlik yaptığınız süreleri de borçlanma yapma hakkına sahipsiniz. Bu sürenin ne kadar olduğunu ve borçlanma tarihinizi girerek, yine cebinizden ne kadar para çıkacağını alt ve üst tutar olarak bu hesaplama aracından öğrenebilirsiniz.

Fahri asistanlık borçlanması yapma;

Hekimlerin, görevlerine başlamadan önce yapmış oldukları fahri asistanlık görevi için de borçlanma yapma hakları bulunmaktadır. Yine borçlanma süresi ve başvuru tarihi bilgilerini girerek, fahri asistanlıkta geçirdiğiniz süreler için alt ve üst tutar olarak ne kadar borçlanma tutarı ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Diğer emeklilik borçlanması hesaplama;

Yukarıdaki hesaplamaların dışında yapabileceğiniz emeklilik borçlanmaları da bulunur. Eğer bu borçlanmalardan birini yapacaksanız, bu hesaplama aracı ile alt ve üst limit olarak ne kadar borçlanma tutarı ödeyeceğinizi, hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama için yine borçlanma süresi ve başvuru tarihi bilgilerini girmeniz gerekir.

Yurt dışı borçlanması hesaplama;

Yurt dışı borçlanması, 2019 yılında çıkarılan bir kanun ile tutar olarak değişmiştir. Yurt dışında çalışmak, iş aramak ya da ev hanımı olarak geçirdiğiniz sürelerin tamamını borçlanma hakkına sahipsiniz. Başvuru tarihinizi ve borçlanma sürenizi girerek, bu borçlanma için alt ve üst limitlerde ne kadar ödeyeceğinizi hemen hesaplayabilirsiniz.

İŞÇİMATİK her an yanınızda;

İŞÇİMATİK uygulaması sayesinde yukarıdaki tüm hesaplamaları kolaylıkla yapabilir ve istediğiniz hesaplama bilgisine anında ulaşabilirsiniz. Bu sayede hak ettiğiniz kazançları net olarak öğrenebilir ve her zaman hakkınızı arama imkânına sahip olabilirsiniz. Uygulamamızı kullanarak yapmış olduğunuz hesaplamaların verileri kaydedilmez ve asla üçüncü kişiler ile paylaşılmaz. Hesaplama yapmak için sizlerden kimlik ve önemli kişisel bilgileriniz istenmez.

Sizler de hak ettiğiniz tüm kazançları kolayca hesaplayabilmek ve en güncel bilgiye, doğru adresten ulaşabilmek için her zaman elinizin altında olan İŞÇİMATİK uygulamamızı hemen indirin ve kullanmaya başlayın.